Upínací prostředky

Publikováno před 13 roky. Připojeno 6 komentářů.

Většina prací by měla být pevně upnuta k pracovní ploše. A to nejen z důvodu bezpečnosti práce, ale i proto, že při práci nemusíte materiál držet, a tím můžete používat k práci obě ruce. A jak je známo, dvě udělají víc než jedna SmÄ›jÃcà se

Upínání ploché řezby (reliéf, obrázky, misky apod.)

Upínání ploché řezby je celkem jednoduchá záležitost. Pokud máte jako pracovní plochu starší stůl, nakreslete si na plochu mřížku cca 5×5 cm a v bodech překřížení vyvrtejte díry shodné s průměrem opěrných kolíků. Díry musí být průchozí, jinak se brzy zanesou pilinami a je problém je vyčistit.

1

Udělejte si cca 4 – 6 opěrných kolíků. Ty by měly být osazeny, aby nezajížděly do desky. Lze použít i kolíky, které se používají na položení poliček v nábytku.

2

Dále potřebujete nějaké klínky. Lze je nařezat z kousků dřeva, já používám umělohmotné klínky pro obkladače. Dají se koupit v každém železářství.

3

A je hotovo. Opracovávaný materiál položím na stůl, do dírek zastrčím kolíky o které materiál opřu a na opačné straně zarazím mezi kolík a materiál klínky. Měly by být vždy dva proti sobě.

4 5 6

A materiál se ani nehne. Většinou však stačí materiál jen o kolíky opřít a řezat proti nim, ani klínkování není nutné.

Ti, kdo si nechtějí vrtat do stolu, si mohou udělat stejným způsobem pomocnou desku, kterou svěrkami přichytí ke stolu.

7 8

Pokud chcete opracovávat boční strany lze využt dřevěný hranol, který přišroubujete do některé z dírek a materiál přitáhnete svěrkou k němu. (Pokud nemáte hoblici)

Použitý šroub má z jedné strany závit jako vrut a z druhé strany metrický závit. Prodává se v železářství pod názvem kombinovaný šroub.

Svěrku na straně dřevořezby je dobré podložit kouskem gumy.

9 10 11 12

Upínání trojrozměrné dřevořezby – sošky, plastiky

Upevnění plastiky řezbářským šroubem – do středu základny budoucí sošky nebo plastiky vyvrtáte díru dle průměru šroubu Do této díry zašroubujete řezbářský šroub jeho vrutovou částí. Druhou stranou šroub přišroubujete ke stolu nebo kloubovému podstavci.

Pokud chcete plastiku upnout ve vozíku hoblice nebo ve svěráku, navlékněte na šroub dřevěný hranolek a přitáhněte. Řezbu pak upněte za hranolek.

Pokud budete používat kloubový podstavec, je dobré mezi plastiku a podstavec vložit prkénko o málo větší než podstavec. To proto abyste zabránili kontaktu dláta s kovovou částí podstavce při náhodném sklouznutí dláta.

Řezbářský šroub

13

Možno zakoupit na www.drevorezba.cz.

Problém je v tom, že stojí 1900 Kč. Stejné šrouby v různých velikostech prodávají v železářství v řádu desetikorun. Bez matky. Doporučuji si koupit sadu různých velikostí. Prodávají je pod názvem kombinovaný šroub.

14

Kloubový podstavec – umožňuje otáčení a naklápění plastiky dle potřeby

Tenhle můžete zakoupit na www.drevorezba.cz. Cena 1590 Kč.

15

Nedávno jsem objevil polotovar na podobný podstavec, v několika variantách a v cenách od 250 Kč. Jen by bylo nutné si u nějakého zámečníka nebo soustružníka udělat horní upínací plošku.

Tyto polotovary najdete na www.york.cz.

16

1 | Pokorný @ | před 13 roky

Pokud se v něčem mýlím, nebo jsem na něco zapoměl, tak mě prosím opravte nebo doplňte :)

reagovat

2 | Michal Kašička @ | před 13 roky

Já pracuji tak, že si materiál přilepím k podložce přes noviny lepidlem RAKOL, nebo tavnou pistolí nanesu lepidlo přímo na zadní stranu výrobku a poté přilepím k podložce, kterou si mohu buďto upnout ve vozíku hoblice, nebo chytnout stužidlem.

reagovat

3 | Pokorný @ | před 13 roky

Dobré doplnění, na to jsem zapomněl. :)

reagovat

4 | Davídek @ | před 13 roky

Potvrzuji dobrou zkušenost s tavnou pistolí. Já si tak víceméně pro zábavu už asi 37 let vyřezávám kukačky a tady je tenhle způsob absolutně nejlepší. Dříve jsem také lepil materiál k podložce přes noviny, ale na můj vkus trvá dlouho, než se s tím dá dělat. V případě tavné pistole je možné dělat ihned.

reagovat

5 | Pokorný @ | před 13 roky

[4] Davídek: Předpokládám, že se musí lepit tou plochou, která nebude na konečném výrobku vidět, že na místě po lepidle nechytne mořidlo. Nebo se mýlím?

reagovat

6 | Davídek @ | před 13 roky

[5] Pokorný: V případě kukaček se lepí ta strana, která není vidět. ale ani v jiných případech lepidlo nevadí, protože se do dřeva nevsakuje. V ideálním případě se po odříznutí od podložky zbytek lepidla sloupne-to když lepíme na hladkýpovrch.Když přilepíme desku hrubou, může na povrchu zůstat vrstva lepidla, která jde odříznout dlátem.Moření i další úpravy jsou bez problémů.

reagovat

Přidávání komentářů bylo zakázáno.

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru