Smaltování na plotýnce

Publikováno před jedenácti roky. Připojeno 0 komentářů.

01

Pokud si myslíte, že k výrobě smaltovaných šperků je zapotřebí pícky, pak se mýlíte. Smaltovaný šperk si můžete vyrobit snadno i doma. Není to sice ten opravdový dokonalý smalt, ale to mu nijak neubírá na kráse a hlavně trvanlivosti. Pokud máte tedy chuť vyzkoušet si domácí smaltování, poohlédněte se ve výtvarných potřebách po práškových smaltech a měděných výsecích, nebo skleněných polotovarech. Když už budete v obchodě s výtvarnými potřebami, zeptejte se na šablony pro embosing. Ty se totiž báječně hodí k vytváření smaltovaných vzorů. Doma pak najděte vhodnou plotýnku. Nejlepší je starší plotýnkový vařič. Můžete samozřejmě smaltovat i na kuchyňském sporáku, jen dejte pozor, ať si smaltovací prášek nerozsypete a nezapečete tam, kam nechcete. Elektrický vařič je pro smaltování nejlepší, ale máte-li jen plynový, nezoufejte. Stačí si koupit mřížku, která teplotu plynového hořáku pravidelně rozprostře. Připravte si ještě kovový kroužek na krájení brambor a zeleniny do salátu. Mlsání nechte na jindy, zatím budete kroužek potřebovat při zapékání smaltů. Najděte doma ještě několik drobností: manželovi kleště, svoje starší silonky, gumičky, pár čistých papírů a zatoulanou pletací jehlici. A můžete se pustit do práce.

Co máte nachystáno:

-          práškové smalty různých barev

-          kovové šablonky

-          kovové kolečko

-          kleště

-          několik čistých papírů

-          pletací jehlice

-          plotýnkový vařič

-          měděné výseky, nebo sklíčka

Jak na to:

  1. Připravte si lahvičky se smalty. Před otevřením klepněte lahvičkou o stůl, aby se sklepl prášek z víčka. Potom lahvičku opatrně otevřete. Navlečte přes lahvičku kousek silonky a zajistěte gumičkou. Silonka působí jako jemné sítko, přes které se bude prášek sypat. Podle toho, jak moc silonku napnete, bude sítko jemné.
  2. Na čistý papír položte měděný výsek a posypte ho práškovým smaltem. Můžete ho posypat i více odstíny najednou.
  3. Opatrně přeneste výsek na kovové kolečko a to pak položte na plotýnku.
  4. Nechte smalt rozpustit a pak kolečko z plotýnky sundejte. Pozor! Kolečko sundejte kleštěmi, je horké.

Jak vytvořit různé vzory:

  1. Pokud nasypete na výsek větší množství různých barev smaltu, můžete je nechat rozpustit a přímo na plotýnce pak mezi sebou barvy opatrně promíchat špičkou pletací jehlice. Tím získáte zapouštěný vzor.
  2. Můžete také posypat výsek nejprve jedním odstínem smaltu a ten nechat zapéct. Na vystydlý posmaltovaný výsek pak nasypte další vrstvu jiné barvy smaltu a do té za studena vyrýt vzor. Teprve pak výsek znova zapečete a získáte tak proškrábaný vzor.
  3. Další možností je posypat výsek jednou barvou smaltu, kterou zapečete a potom na vystydlý výsek nasypete přes šablonku další vrstvu smaltu. Výsek pak znovu zapečete. Tím získáte vzorování šablonami.

Při práci se sklíčky postupujte stejně jako s měděnými výseky. Můžete smaltovat i na další kovy. Posmaltujte klíče ať si je nikdy nespletete, posmaltujte si lžičky ať se o ně doma neperete, posmaltujte spony k páskům anebo zapojte fantazii a smaltujte spony do vlasů atd.

Malá dobrá rada: Pokud to jde, sypte vždy smalt jedné barvy na jiném čistém papíru. Zbylý smalt pak můžete snadno sesypat zpátky do lahvičky.

02

Převzato se souhlasem z www.dilnakajjka.cz

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Přidávání komentářů bylo zakázáno.

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru