Broušení dlát

Publikováno před 13 roky. Připojeno 15 komentářů.

Broušení nástrojů k řezbařině neodmyslitelně patří. A tak, jak se začínající řezbář musí naučit řezbářské techniky, stejně se musí učit brousit.

Broušení by se dalo rozdělit na dvě části, strojní broušení a ruční broušení.

Strojní broušení

Většina dlát, především od dobrých výrobců, je nabroušena již z výroby. Pokud s nimi slušně zacházíme (nesekáme s nimi hřebíky, nehážeme je na betonovou podlahu apod.), není nutné broušení na brusce. Ale stát se může cokoli. Stane-li se, že nějakým způsobem poničíme ostří, je přebroušení nutností. Měli bychom – obzvláště pokud nemáme zkušenosti s broušením – používat pomaloběžnou brusku. U rychloběžných hrozí přehřátí materiálu a spálení ostři.

1

Např. tato bruska se prodává za cenu cca 1700 Kč, to je za cenu kotoučů. Já ji mám doma asi 7 let a jede bez problémů. Můžete ji zakoupit na www.rucni-naradi.cz.

Ovšem králem mezi bruskami na dláta je tato bruska od firmy Tormek.

2

K této brusce lze přikoupit různé adaptéry na broušení dlát, hoblíků, nožů atd.

Je to všestranně vymakaný způsob za pouhých 8 260 Kč, zakoupit můžete na www.drevorezba.cz.

Ruční broušení a obtahování

To se skládá z broušení dláta na brusných kamenech různé zrnitosti, od nejhrubšího po nejjemnější a následné obtažení na kůži nebo filcu za použití zelené brusné pasty.

Brusné kameny by měly být minimálně tři, o zrnitosti 600, 1200 a 4000 µm.

O kvalitě jednotlivých druhů brousků se diskutuje všude možně, co řezbář to jiný názor.

Já mám diamantové brousky z Lidlu, v balení jsou 3 kousky různé zrnitosti, cena 60 Kč, a potom 2 kombinované dvouvrstvé brousky ze železářství, každý jiné zrnitosti (ani nevím jaké) a na konečné jemné dobroušení kousek mramoru, co jsem sehnal v kamenictví.

Pro fajnšmekry však prodávají brousky i za 4400 Kč SmÄ›jÃcà se Nikdy jsem tyto drahé brousky neměl a nikdo mě ještě nedokázal vysvětlit, jaký je rozdíl mezi broušením na běžném a značkovém brousku stejné zrnitosti.

Postup

Můžete se setkat s některým z těchto tvarů ostří:

3

1, 2 – Oblé ostří – Vznikne postupně při obtahování dláta na kůži nebo filcu. Také může vzniknout, pokud při broušení na brusných kamenech neudržíte stále stejný úhel. Nutno znovu přebrousit.

3 -  Vyduté ostří – Vznikne při broušení na brusce, dobrý polotovar pro následné ruční broušení. Vydutost se při ručním broušení srovná.

4 – Správné ostří – Takhle by mělo ostří vypadat po nabroušení.

Úhly broušení

Dláta se brousí na cca 18 – 27°. Čím ostřejší úhel, tím snadněji se s dlátem pracuje, ale hrozí vylomení dláta. Čím měkčí dřevo a čím jemnější práce, tím ostřejší úhel.

Při rozhodování, na jaký úhel brousit, vám může pomoci toto rozdělení:

  1. Mám od každého druhu dlát jedno, budu pracovat z různých druhů dřev. Brousit na univerzálních 24°.
  2. Mám od každého druhu dlát jedno, budu pracovat jen z měkkého dřeva. Brousit na 20°.
  3. Mám od každého druhu dlát jedno, budu pracovat jen z tvrdého dřeva. Brousit na 27°.
  4. Mám od každého druhu více dlát a budu pracovat z různých druhů dřev. Nabrousit si každé dláto jinak a používat podle druhu dřeva.

Hrubé strojní broušení

4

Na obr. A jsou možné chyby. První, zásadní chybou je broušení po směru otáčení. Druhou je poloha dláta vůči kotouči při pomaloběžném, vodou chlazeném broušení. Pokud by jste brousili v této poloze, bude vám voda z kotouče téct po dlátě do rukávu.

Na obr. B je správná poloha dláta i ve smyslu otáčení. Na udržení správného úhlu se používají různé opěrky a hrazdičky. Průměr kotouče by neměl být menší než 150 mm.

Ruční broušení

K ručnímu broušení používáme brousky různé zrnitosti. Začínáme na nejhrubším brousku, o zrnitosti cca 200 – 400. Toto nejhrubší ruční broušení používáme jen po strojním broušení, abychom srovnali vyduté ostří, nebo odstranili nějaké hrubé poškození dláta.

Jemnější nabroušení docílíme postupně kameny o zrnitosti 800, 1200 a 2000 µm. Brousky lze nahradit i smirkovým papírem položeným na hladkém povrchu (např. tabulka skla).

Dlátem pohybujeme po brousku všemi směry, dbáme, abychom využívali celou plochu brousku. (Brousek se stejnoměrně opotřebovává).

Postavení dláta vůči brusnému kameni znázorňuje následující obrázek, šipky znázorňují nejčastější chybu při ručním broušení.

5

K zamezení nežádoucího pohybu (viz šipky), tím změny úhlu a vytvoření oblého ostří slouží přípravky k ručnímu broušení. Protože jsem na českém trhu žádný univerzální, k broušení plochých, dutých i V dlát nenašel, udělal jsem si vlastní.

6

Přípravek drží dláto v přesně nastaveném úhlu a tím zabrání nežádoucímu pohybu. Lze v něm brousit prakticky všechny druhy dlát.

Mám zaregistrovaný průmyslový vzor, zajistil jsem výrobce, momentální cena 600 Kč. Problém je v dodací lhůtě, protože výrobce požaduje minimální množství k výrobě 10 ks.

Pokud by jste měli o přípravek zájem, lze objednat na adrese admin@rezbari.cz

Broušení vnitřní strany dutých dlát

K broušení vnitřní strany dutých dlát slouží různé tvarové brousky. Já jsem si vytvořil ze dřeva různá „kopyta“ odpovídající vnitřnímu profilu dlát, v délce asi 10 cm. Přes ně přetáhnu smirek potřebné zrnitosti a brousím na tom. Stejná kopyta mám natřená brusnou pastou a ty používám k leštění vnitřní plochy.

7

Broušení na brusných kamenech provádíme za mokra. Je otázkou, zda brousky máčet ve vodě, nebo na ně nakapat olej. Názory řezbářů se různí, rád bych si přečetl váš názor.

Brousky je třeba čas od času umýt, nejlépe teplou vodou s Jarem a kartáčem srovnat plochu, pokud je opotřebováním zvlněná.

Obtahování dláta

Pokud je dláto dobře nabroušeno, pak zbývá to poslední – vyleštit broušenou část dláta.

To lze strojně, na koženém nebo tvrdším filcovém kotouči, na který naneseme zelenou brusnou pastu. Na dláto netlačit! Při tlačení se dláto nejen hodně zahřívá, ale také se nadměrně zaobluje ostří.

Při leštění vnitřní strany dutých dlát používáme různě tvarované kotouče.

POZOR! Dláto leštíme vždy po směru otáčení! Jinak hrozí zapíchnutí dláta do kotouče, jeho následné odmrštění a zničení, případně i těžký úraz!

Lépe (i když déle) jde obtahovat ručně, na koženém řemenu za použití zelené brusné pasty.

Ostré dláto vytváří hladké a lesklé řezy i při řezání přes léta.

1 | Pokorný @ | před 13 roky

Pokud jsem na něco zapoměl, prosím o doplnění :)

reagovat

2 | Poetikus @ | před 13 roky

Přeju mnoho úspěchů

Jen tak jsem zabloudil na zdejší stránky a musím říct, že jsem rád za jejich existenci. Doufám, že budete rozšiřovat a zase rozšiřovat.
Přeju mnoho úspěchů s prací se dřevem i s psaním kvalitních článků.

reagovat

3 | Framax @ | před 13 roky

Barva brusné pasty ???

Zdravím a rovnou říkám, že zatím jsem vyřezal jen tak píšťalku z vrby. Nebijte mně prosím za dotaz.
Pozorně pročítám tento web a ostatní, ale vždy při informaci o typu brusné – leštící pasty, čtu pořád to stejné – zelená pasta. Protože jsem strojař, tak vím, že zelená pasta je určena na leštění mědi, mosazi, nerezu, nikoliv na ocel.
Na ocel je určena pasta hnědá – předleštění a pasta světle modrá na velmi jemné leštění. Obě pasty jsou určeny pro leštění oceli a barevných kovů.
Můžete mi prosím vysvětlit, proč se pořád píše jen o zelené? Mám ten dojem jestli se tato informace jen ze zvyku neopisuje dokola a o ostatních se neví.
Adresa výrobce past je: www.brusivo-luko.cz
Pro info to prodávají v malém balení, relativně za pár korun. Běžně jsou spíše známy kostky o váze 1 kg a to se nedá spotřebovat za celý život.
Díky za informaci

reagovat

4 | Pokorný @ | před 13 roky

[3] Framax: Nemyslím, že by se to opisovalo bez zkušeností, ale určitá setrvačnost tam asi je. Když jsem se zeptal prvního řezbáře, jakou pastu používá a řekl mně že zelenou a je spokojen, koupil jsem si ji taky. A protože jsem spokojen, doporučím ji dál. Možná už je vývoj někde jinde.
Ale jak jsem koukal na stránky výrobce past, je tmavě zelená pasta Unipol 0017 univerzální, na předleštění i leštění takže pro potřebu broušení dlát asi dobrá.

reagovat

5 | pavel @ | před 13 roky

obtahování dlát

[1] Pokorný: Ahoj Oldo,chtěl bych jen podotknout,že v případě nouze se dláta a nože nechají obtahovat na novinovém papíře,který se několikrát přeloží na šířku cca 6 cm aby byla silnější vrstva.Tento zbůsob jsem celkem úspěšně používal ve svých začátcích než jsem si opatřil odpovídající kůži.

reagovat

6 | Pokorný @ | před 13 roky

[5] pavel: Tak s tím jsem se ještě nesetkal :) Já měl tu výhodu, že se doma válel starý plochý řemen z nějakého pohonu mlátičky nebo čeho asi 6m dlouhý a 10cm široký, takže kůže jsem měl habaděj :)

reagovat

7 | Davídek @ | před 13 roky

Líbí se mi udělátko na broušení dlát, ale nějak si na něm nedovedu představit broušení půlkulatého dláta. Ta upínací rukojeť se otáčí kolem svislé osy a ještě v ose vlastní ?
Jinak já brusné kameny smáčím petrolejem, před časem mi to poradil můj táta dřevomodelář a celkem se to osvědčilo.

reagovat

8 | Pokorný @ | před 13 roky

[7] Davídek: Ano, přední,(červená upínací část), se otáčí kolem své osy a tím umožní houpavý pohyb půlkulatého dlátka

reagovat

9 | Marcel | před 13 roky

To by, ale dláto muse lo býti v ose vycenrtované???
Protože když si ho vložím do vlastní rukojetě tak může nastat přece ,,mírné,, vyosení. A to se později asi projeví na borušení v úhlech. Alespoň tohle je moje úvaha. Když tak poopravte můj názor.
M.

reagovat

10 | Oldřich Pokorný | před 13 roky

[9] Marcel: Vyosení dláta nemá na velikost úhlu vliv. Trošku má vliv hloubka dláta. Ühel se pozvolna zmenšuje od středu ke kraji. Pokud je úhel broušení 24 stupňů, tak na špičkách bude podle hloubky dláta:
Hloubka 4mm..........­......23,5stup­ně
5 .............­.......23,3
6............­..........23,2
7............­..........23
8............­..........22,8
9............­..........22,7
10...........­..........22,6
Přípravek má hlavně zabránit vzniku oblého ostří, což zvládá dokonale. Takovéto postupné zmenšování úhlu nemá na řezání praktický vliv.

reagovat

11 | Marcel | před 13 roky

[11] Ještě, že ty úhly na špičkách ,,nelezou,, do plusu. I když v takové hloubce a plnou plochou se zase tolik nedělá.
M.

reagovat

12 | Framax @ | před 13 roky

Broušení nožů

Mám dotaz.
Je zde pěkně popsáno broušení dlát a to různými způsoby. Jak, ale mám nabrousit dobře nůž. Koupil jsem několik nožů od Narexu, ale je to tupé, jako hrom. Nemohli byste poradit, jak nejlépe vytvarovat ostří? Kdyby to nebrousili, udělali by lépe. Takhle se to musí celé přetáhnout úplně znovu.
Díky za odpověď.

reagovat

13 | Oldřich Pokorný | před 13 roky

Vyčerpávající popis je na
http://www.militaria.cz/…try-nuz.html
Je to sice na normální nože ale lze aplikovat i na řezbářské.

reagovat

14 | Zdeněk Vacek @ | před devíti roky

doplnění.

[1] Pokorný: Doplním některé údaje. K broušení nožů i dlát používám dva způsoby. Nože brousím na brusce Tormek T7. S kotouči 320,1000, a 6000 grid. Při broušení dlát a želízek do hoblíku používám pro předbroušení brusku Tormek a pro vyrovnání brousím již jen na brusných kamenech. Používám kameny zn. Tyrolit zrnitosti 1000 grid, dále kameny zn. Cerax zrnitosti 3000 a 6000 a na závěr břidlici 10 000 grid. Na břidlici používám jemný olej. Ostatní brousím ve vodě s několika kapkami Jaru. K ručnímu broušení dlát a želízek do hoblíku používám přípravek pro ruční broušení zn. Veritas MK II. Umožnuje u želízek do hoblíku nastavit i mikroúhel. Perfektní vedení je zárukou dobrého výsledku.

reagovat

15 | Jozef Miklovič @ | před devíti roky

drahé kamene

[1] Pokorný: Ahoj, len na vysvetlenie:
„Pro fajnšmekry však prodávají brousky i za 4400 Kč. Nikdy jsem tyto drahé brousky neměl a nikdo mě ještě nedokázal vysvětlit, jaký je rozdíl mezi broušením na běžném a značkovém brousku stejné zrnitosti.“
Drahé kamene majú niekoľko dovodov:

  • ak sa ti nestratí alebo nezlomí, vydrží ti pravdepodobne celý

    život bez nutnosti zrovnávania ho.

  • tie naozaj jemné sa použivajú na finálne honovanie ostria a tým

    sa leštenie na koži minimalizuje. Nedochádza k zaobleniu ostria

    leštením

reagovat

Přidávání komentářů bylo zakázáno.

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru